Milí naši pacienti, nakoľko situácia na našej ambulancii je už veľmi vážna a počet  volajúcich a mailujúcich pacientov už presiahol naše fyzické i psychické možnosti, ponúkame aspoň základný „semafor“ , ako postupovať v prípade, že ste obdržali pozitívny výsledok COVID testu.

1. NEPREPADAJTE PANIKE!!!

Väčšina pacientov (ak nie všetci) hneď po obdržaní pozit. výsledku okamžite volajú a píšu a očakávajú od nás aj okamžitú odpoveď. NIE JE TO V NAŠICH SILÁCH!!! COVID nie je sám osebe primárne smrteľné ochorenie. Štatistiky ukazujú, že mu podľahne menej ako 1% infikovaných. Iste, treba byť obozretní, ale byť obozretný a prepadnúť panike je rozdiel. Jedná sa o vírusové ochorenie , ku ktorým patrí i patrilo cca 80% respiračných ochorení aj po minulé roky, keď tu ešte COVID nebol. Vtedy sme všetci pili čaj, dávali si lieky na teplotu, zábaly, kvapky do nosa a sirup na kašeľ, mnohí sme chorí chodili do práce a po týždni sme vyzdraveli. Ani COVID neprebieha cca v 80% inak. Najčastejšími príznakmi sú bolesť hlavy, svalov, teplota- niekedy aj 3-4 dni do 40 st.C, bolesti hrdla, nádcha, suchý, dusivý kašeľ. Všetky tieto príznaky sa snažíme minimálne prvé 4 dni zvládnuť symptomaticky, teda liečbou príznakov:

Bolesti hlavy, svalov, teplota- striedanie Acylpyrinu alebo Ibalginu s Paralenom (do 60 kg hmotnosti    1 tbl., nad 60 kg hmotnosti 2 tbl. Jednorázovo), celkovo možno oboje opakovať 3x denne podľa potreby, ak teplota neklesá, treba vlažné zábaly vždy v cykle aspoň 3 po sebe v trvaní cca 10% minút. Acylpyrin pôsobí aj preventívne proti tvorbe drobných krvných zrazenín, takže, pokiaľ nemáte alergiu, je dobré ho užiť aspoň raz denne.

Nádcha- Olynth HA, Mucinasal, Otrivin mentol

Suchý kašeľ- Robitussin, Sinecod, Ditustat, Paxeladine- 4 rôzne preparáty zo 4 rôznych skupín, je možné prestriedať vždy po vybratí jedného skúsiť zasa ďalší apod…

Vlhký kašeľ- Solmucol, ACC long, Mucosolvan, Bromhexin- taktiež prestriedať

Hrdlo- Quixx protect pastilky prestriedať s Dorithricin alebo Strepsils cool mint alebo Septolete complete

2. KEDY VOLAŤ

To, že ste sa dozvedeli, že ste pozitívny, nemusí ešte hneď znamenať, že máte volať, hoci Vám to v správe vždy odporučia. Je to len formulka…Volať treba v 2 prípadoch:

I. potrebujete PN- tiež nie je potrebné volať ihneď, nakoľko PN vystavujeme aj posielame my po 10 dňoch od pozitívneho testu, teda na konci karantény, takže nie je kam sa ponáhľať. Vy si k nám pre PN nechodíte. Nezabúdajte na to, že Vaša karanténa môže byť ošetrená aj inak ako PN-kou- napr. dovolenkou, „P“čkom alebo home-officeom, pokiaľ sa na to cítite…V takých prípadoch naozaj volať netreba…

II. Prešli 4 dni a Váš stav sa zhoršuje

– neklesajú teploty

– začalo sa Vám ťažko dýchať

– máte výrazné bolesti na hrudníku

– saturácia kyslíka je permanentne pod 92% (ak máte doma oxymeter)

– kašeľ je čoraz intenzívnejší, vyčerpávajúci a nedá Vám v noci spať

V týchto prípadoch ešte doplníme liečbu liekmi na predpis alebo Vám odporučíme hospitalizáciu

Vaše telefonáty a maily vybavujeme podľa poradia alebo podľa naliehavosti. Prednostne sa venujeme pacientom, ktorí boli zaočkovaní a i napriek tomu ochoreli na COVID. Pacienti, ktorí očkovaní nie sú, si túto alternatívu zvolili sami, takže isto rátajú aj s následkami. Samozrejme, vybavíme aj ich, musia však čakať možno trochu dlhšie. Preto prosíme všetkých, ktorí očkovaní boli, aby nás o tom infolrmovali- stačí mail s dátumom poslednej vakcinácie (2. alebo 3. dávky)

Prosíme vás, aby ste boli aj k nám aj k sebe navzájom naozaj ohľaduplní, sme len ľudia, ak to nezvládneme, bude ambulancia dlhšiu dobu zatvorená a to iste nechce nikto z nás.

MUDr. Katarína Romančíková, Všeobecná ambulancia pre dospelých